Tanie wizytówki

Szukając w Internecie oferty na wydrukowanie wizytówek można się natknąć na duże rozbieżności cenowe. Z jednej strony są oferty w stylu 40 zł za 500 sztuk wizytówek kolorowych, z drugiej zaś – 400 zł za tę sama ilość. Skąd tak duże rozbieżności? Jedni i drudzy zarzekają się, że jest to druk offsetowy (wyższej jakości niż druk cyfrowy). I rzeczywiście tak jest. Zasadnicza różnica polega na montażu do druku takich wizytówek. Tanie wizytówki to druk na arkuszach zbiorczych, a droższe oferty to druk indywidualny naszego projektu.

Przy druku na arkuszach zbiorczych na jednym arkuszu montuje się razem 32 lub 64 klientów (w zależności od formatu maszyny drukarskiej). Ponieważ w druku offsetowym głównym kosztem są matryce do druku (do każdego koloru), przygotowanie maszyny do druku (narząd maszyny), a papier w przypadku wizytówek, to niewielka część składowa kosztów, więc cenowo takie przedsięwzięcie się opłaca. Koszty druku rozkładają się na 32 lub 64 osoby. Niestety, niska cena to jedyna zaleta takiego druku.

W przypadku tanich wizytówek, druku na arkuszach zbiorczych, drukarz nie ma możliwości ustawienia maszyny pod naszą pracę (kolorystykę) ponieważ każdy projekt wizytówki na montażu jest inny. Cierpi na tym jakość naszej pracy. Druk odbywa się tylko z CMYKa, nie mamy możliwości druku w kolorystyce Pantone, co w przypadku większości firm jest nie do przyjęcia.

Przy tanim druku nie mamy możliwości wydrukowania w danym nakładzie wizytówek dla kilku osób (np. 5 x 100 sztuk), ponieważ nasz projekt na montażu może zajmować tylko jedno miejsce. Musimy długo czekać ponieważ drukarnia (a najczęściej pośrednik) musi zdobyć odpowiednią ilość zleceń, aby zapełnić arkusz drukarski (stąd też częste niedotrzymania terminów).

Natomiast przy druku indywidualnym mamy możliwość druku w dowolnej kolorystyce CMYK i Pantone. Nasza praca będzie za każdym razem wierna kolorystycznie (powtarzalna).  Wyższa jakość. Możemy wydrukować wizytówki na dowolnie wybranym papierze (nie jesteśmy ograniczeni całym arkuszem). Po wydrukowaniu wizytówki możemy je przyciąć do dowolnego formatu. Możemy też zastosować dowolne uszlachetnienie wizytówek, np. foliowanie matowe lub błysk, lakierowanie wybiórcze (na wybrane elementy), tłoczenie, druk wypukły, złocenie czy wycinanie dowolnych kształtów i elementów na wizytówce.

Jeżeli zależy Ci na jakości druku, chcesz wydrukować pracę w dowolnej kolorystyce Pantone na dowolnie wybranym papierze, zamarzy Ci się folia, lakier lub tłoczenie – to druk indywidualny jest dla Ciebie pod każdym względem lepszy. Pozostaje tylko jedno pytanie: jaka cena? No cóż, w tym przypadku sprawdza się powiedzenie „tanie życie nie jest dobre, dobre życie nie jest tanie”.

Comments are closed.